Sık Sorulan Sorular

 

Sıkça karşılaştığımız sorunlar ve sorulara bu sayfada yer vermek istedik …

KARTUŞ KAÇ KEZ DOLUM OLUR?

Bunun için kesin cevap verilemez. Çünkü cevap kartuşun fiziksel durumuyla yakından alakalıdır. İnkjet kartuşlarda baskı kafasındaki mürekkep püskürten kısımda hasar yoksa, çizilmemiş ise ortalama 3 veya 4 defa dolum yapılabilir. Dolum öncesinde veya sonrasında yapılan testlerde eğer kartuşlarda bozulma var ise, bunlar ayrılarak dolumu iptal edilmekte ve kullanıcıya bilgi verilmektedir.
Toner kartuşların yenileme ve dolum işleminde ise zamanla değiştirilmesi zorunlu parçalar değiştirilirse bu sayı 10 civarında olmaktadır.

*İnkjet (Mürekkep Püskürtmeli) Kartuşların Yapısı

Bu kartuşların çalışma yapısı içerisinde bulunan mürekkeplerin basınçlı hava ile kartuş ağzındaki noktacıklardan dışarı atılmak suretiyle yazım işlemini gerçekleştirmektedir. Kartuşlar içerisinde kullanılan mürekkepler de yazımdan sonra mürekkebin çabuk kurumasını sağlayan kimyasal maddeler bulunmaktadır, bu maddeler ağzı açıldıktan sonra uzun bir süre kullanılmayan kartuşların ağzının kurumasına sebebiyet vermektedir. Bu durum orjinal kartuş veya dolum yapılan kartuş için dahi farklılık göstermez.
Ağzı kuruyan kartuşları açmak için bir peçete veya kağıt mendil üzerine bir miktar kolonya damlatıldıktan sonra kartuşların ağız kısmını aşağı gelecek şekilde bir mendilin üstüne bastırıp sallamak kurumuş ağızların açılmasını sağlayabilir. Eğer buna rağmen başarılı olamadıysanız, kartuşunuz ister orjinal ister dolum olsun bize getirmeniz durumunda herhangi bir ücret talep etmeden özel temizleme sıvılarını kullanarak kartuşlarınızın kurumuş olan ağızlarının açılmasına

İNCE BEYAZ ÇİZGİLER YA DA BOŞLUKLAR
Sorun:
Kartuşun yazıcı kafası kağıt üzerine mürekkep bırakmıyor.
Nedeni:
**Yazıcı kafanın nozzlelerında kurumuş mürekkep olabilir.
**Yazıcı üzerindeki elektriksel kontaklar kirli olabilir.
**Kartuşun saklama kabı kirli olabilir.
Çözümü:
**Temizleme solusyonu damlatılmış selpak ile kartuşun yazıcı kafasını temizleyin.
**Kartuşun yazıcıdaki yuvasını ve kartuş üzerindeki elektriksel temas noktalarını yumuşak bir bezle temizleyin (alkol kullanabilrsiniz).
**Yazıcının servis bölümünden 3 defa Cleaning işlemi yaptırın.
**Eğer başka bir kartuş ile de aynı şey oluyorsa yazıcınızı bir servise göstermeniz gerekmektedir.
KARTUŞ YAZICIYA TAKILMIYOR YA DA YAZICI KARTUŞU TANIMIYOR
Sorun:
Yazıcı ya da bilgisayar kartuşu tanımıyor.
Nedeni:
**Kartuş üzerindeki bant hala çıkarılmamış olabilir.
**Kartuş takılmadan önce yazıcının bir kere kapatılması gerekebilir.
**Kartuş ve kartuş yuvasındaki kontaklar kirli olabilir.
**Kartuşun yuvaya oturmasını engelleyen bir şey olabilir.
Çözüm:
**Bandın çıkarıldığından emin olun.
**Kartuş ve kartuş yuvasındaki temas noktalarını alkolle temizleyin.
**Kartuşun ağzında klips varsa çıkarın.
**Kartuşu takmadan önce yazıcıyı kapatıp tekrar açın.
**Başka bir kartuşla da sorun devam ederse servise başvurunuz.
HİÇ YAZMIYOR
Sorun:
Kağıda mürekkep akışı yok.
Nedeni:
**Nozzlelar dışarıdan tıanmış olabilir.
**Nozzlelar içeriden tıkanmış olabilir.
**Kafaya mürekkep beslenmiyordur.
Çözüm:
**Kartuşun ağzındaki bant ya da klipsi alın.
**Islak bir bezle kartuşun ağzını temizleyin.
**En az 3 kez cleaning işlemi yapın.
İNCE SİYAH ÇİZİKLER VE YAZILARIN UZAMASI
Sorun:
Baskı anında mürekkebin sürüklenmesi
Nedeni:
**Kartuş yuvası ya da kartuşta kir ya da mürekkep yığıntısı oluşması.
Çözüm:
**Yazıcılarınızın mürekkep atık hazneleri vardır. Eğer makinenize 6 aylık periyodik bakım yaptırmıyorsanız en kısa zamanda teknik servisinize, kartuş dolum merkezinize veya kartuş satıcınıza başvurunuz.

 

LAZER KARTUŞ (TONER) ARIZALARI
GENEL ARIZALAR
Bir kartuşta arıza olup olmadığını anlamanın en iyi yolu yazıcıya yeni bir kartş takarak denemektir. Aynı yazıcıdan bir tane daha varsa o yazıcıda deneyerek de anlayabilirsiniz. Eğer kartuşta arıza varsa aynı sorun diğer makinede de görülecektir.

SAYFA SAYISINA GÖRE TONER KULLANIMI
Toner kartuşunun çıktı sayısını etkileyen bir çok faktör vardır. Sayfa üzerinde çok toner harcanması (yazının sayfayı kaplama oranı), yazıcının yoğunluk ayarı (density) çıktı sayısını etkiler.İpucu: Fazla sayfa basmak için yazıcının yoğunluk ayarını en düşük moda ayarlayınız. 20 sayfa daha fazla çıktı alırsınız ve çıktı kalitesi yine hemen hemen aynıdır.

AÇIK BASKI
Elde olmadan Econo-Mode konumuna alınan özellikle yeni yazıcılardan bir çok açık kopya şikayeti gelmektedir. Yazıcınızın elkitabına bakarak ayarların doğru olupolmadıını kontrol edilmesi gerekir ya da başka bir kartuş deneyerek sorunun makinede ya da kartuşta olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Makinenize bakım yaptırmanız gerekebilir, optik sistemlerinşn ve lazer ünitesinin temizlenmesinde fayda vardır.

NOTONER CARTRIDGE VEYA COVER OPEN SİNYALİ
Bu kartuşun drum kapağı mekanizmasının kırık olmasından kaynaklanabilir ya da kartuş yuvasına iyi oturmamış olabilir.

SAMSUNG VE XEROX LASER YAZICILARDA TNER BOŞ (TONER EMPTY) SİNYALİ
Bu sinyal toner dolumundan sonra ortaya çıkar. Makine üreticilerinin, kullanıcıları toneri doldurmak yerine yenisini almaya yönlendirmek amaçlı uyguladıkları bir yöntemdir. 3 fonksiyonlu (fotokopi+yazıcı+fax) yazıcı olarak bilinen yazıcılar için geçerlidir. Bu yazıcılarda fonksiyon eksikliği vardır ve toner dolum merkezi bunu çözmekte size yardımcı olacaktır.

GÖRÜNTÜ BOZUKLUKLARI
Görüntü bozuklukları genelde kartuştan ziyade çıkış ünitesinden kaynaklanır. Bir çok lazer yazıcının bakım kiti vardır. Bunların içerisinde merdaneler ve kağıt alma aparatları bulunur. Bu parçalar belirli baskı sayılarında düzenli olarak değiştirilmelidir.

KAĞIT SIKIŞMALARI
Kağıt sıkışması genellikle kağıt kılavuzları ve kağıt alma lastiklerinden meydana gelir. Kağıt alma lastiklerini ara sıra nemli bezle silerek sorunu çoğu kez halledebilirsiniz. Eğer çıkış Ünitesinde kağıt kalıyorsa ünitenin değiştirilmesi gerekebilir. Öte yandan kasete kağıtları kaymadan önce havalandırmanızda fayda vardır.

Biten kartuşlarınızı mümkün olduğu kadar kısa bir süre içerisinde dolum veya yenileme merkezlerine ulaştırmanız gerekmektedir. Kartularınızı kutusu içinde düşme ve çarpmalara maruz kalmayacak şekilde saklayınız. İnkjet kartuşunuz bitince mutlaka ağzını arjinal bandıyla kapatınız (renkli kartuşları bantlarken hava boşluğunun kalmamasına dikkat ediniz. Aksi takdirde renk karışmasına sebebiyet verebilir) ve naylon bir torba içerisinde muhafaza ediniz. Şunu unutmayın ki uzun bir süre boş olarak bekletilmiş inkjet kartuşu ne kadar uğraşılsa da dolum kabul etmeyebilir.